Tahtakurusu (Yatak Böceği)

Tahtakurusu, insanlardan ve hayvanlardan kan emerek beslenen, boyutları 5-6 mm arasında değişen, kanatsız ve iletişimini antenleri ile sağlayan bir zararlıdır. Beslenmeden 2 aya kadar hayatta kalabilen bu canlı üremek için kan emmeye ihtiyaç duyar.

Genellikle geceleri aktif olan bu canlılar gündüzleri yuvalarında ve yatak aralarında dinlenmeyi tercih ederler. Ev içerisine yerleştiği zaman koltukların dikişlerinin arası, mobilya altları gibi nemli ve sıcak yerlere bir seferde en az 200 yumurta bırakacak şekilde yumurtlarlar.

Ezilerek öldürüldüğünde etrafa çok pis koku yaymalarının sebebi ise günde ortalama 4 sefer kan emmeleridir.

İnsanlardan ve hayvanlardan kan emerek beslenen bu zararlılar geçişler sırasında insanlara hastalık bulaştırmaya sebebiyet vermektedir. Tahtakurusunun ısırdığı yerler alerjik reaksiyona neden olur. Isırılan yerlerde kaşıntı ve kızarıklık oluşur.

Tahtakurusu ile Mücadele

Evinize veya iş yerinize evcil hayvanlar veya çeşitli eşyalar vasıtasıyla girmektedir. Genellikle parkelerin altına ve duvarlarda yuvalanırlar. Yuvalarının bulunması açısından bireysel mücadele etkisiz olabilir ve sakıncalıdır. 

 

Akabi görevlileri, evinizde ve iş yerinizde teşhis çalışması yaparak mücadele yöntemini belirler. Yoğunluğa göre kimyasal uygulama, mikanik önlemler (sebeb olan eşyaların temizliği veya imhası) veyha her ikisi de uygulanır. Uygulama sonrasında ise gerekli noktalara zararlının giderildiğini garantilemek için izleme üniteleri yerleştirilir. İzleme ünitelerinden gözlenen duruma göre tekrar müdahale yapılır veya yapılmaz.