Hamam Böcekleri

Hamamböcekleri dünyada yaklaşık 28 farklı familyada 4500 tür ile temsil edilirler. Ülkemizde ise bunların sadece 23 türüne rastlanır.

Ülkemizde bulunan ve Halk Sağlığı açısından önemli 4 tür;


1- Alman hamamböceği (Kalorifer böceği): Kafa arkasında bulunan iki yatak siyah çizgiden veya açık renklerinden tanınırlar. 13-16 mm ye kadar büyüyebilirler. Kanatları olmasına rağmen nadiren uçarlar, yürümeyi tercih ederler.


2- Amerikan hamamböceği: Yetişkinlerinin uzunluğu 50 mm den biraz daha fazla olabilir.  Kırmızımsı kahverengi veya maun renklidir. Kafasının arka bölgesinde sarı bantlar vardır.


3- Doğu hamamböceği (Oryantal): Uzunlukları yetişkiliğine veya cinsiyetine göre 25-32 mm yi bulur. Koyu kırmızımsı- kahverengi, parlak siyah renklidirler.


4- Kahverengi şeritli hamamböceği: Uzunlukları 11-14,5 mm yi bulur. Adlarını yetişkin veya gençlerinde kanatlarında ve gövdesinde bulunan açık kahverengi renkli enine çizgilerden alırlar.


Hamamböceklerinin zararları;

Genellikle hastanelerde mekanik vektör olan Alman hamamböceği hepatit, dizanteri, bağırsak kistleri gibi birçok hastalığın mikrobunu taşımaktadır.
Hamamböceklerinin dökülmüş derileri ve dışkıları özellikle çocuklarda alerjik reaksiyon ortaya çıkmasına neden olabilir.
Kimyasal ve dokunsal iletişim kuran hamamböcekleri yuvalarını, su ve besin kaynaklarını salgıladıkları feromonlar ve bıraktıkları dışkıları vasıtasıyla diğer hamamböceklerine bildirirler.

Dayanıklılık

Yaklaşık 350 milyon yıldır dünya üzerindedirler.
Kutuplar dışında her yerde var olabilen hamamböcekleri her şeyi yiyebilirler.
Çok dayanıklı olan bu böceklerin bazı türleri hiçbir şey yemeden 1 ay hayatta kalabilirler.
Yapılan deneylerde boğulmadan su altında yarım saate kadar yaşayabildikleri görülmüştür.
Radyasyona insana kıyasla 15 kata kadar daha dayanıklıdırlar.
Beyinleri bacaklarında olan hamamböcekleri kafası olmadan ortalama iki hafta yaşayabilir kafası olmayan hamamböceği ortalama iki haftanın sonunda açlıktan ölecektir.

Yaşam Alanları;

-Amerikan ve Doğu hamamböceği nemli ve sıcak yerleri sevmesine rağmen Alman ve kahverengi şeritli hamamböceği sıcak ama kuru yerleri tercih ederler.
-İstila ettikleri yerler genellikle; kazan dairesi,ambalaj içleri, fırın, hastane, kanalizasyon, ev, bodrumgibi yerlerdir.
-Genellikle geceleri aktif yani fotonegatiftirler.
-Feromonlar sayesinde yuva kurma davranışları olmayan bu canlılar bir arada toplanırlar.

Mücadelesi

Hamamböceklerinin, çok hızlı üremelerinden dolayı kontrolü zordur. Kontrolde önemli 3 nokta vardır;
1) Bu böceklerin gizlenebileceği boşluklar, duvar çatlakları ve benzeri bölümler kapatılır.
2) Açıkta herhangi bir gıda ve çöp bırakılmaz. Gıda artıkları temizlenmelidir.
3) Kesin çözüm için kontrolün kimyasal ile yapılması gerekmektedir. Kullanılan temas etkili kimyasallar hamamböceklerinin saklanabilecekleri ve yürüyebilecekleri yerlere uygulanmalıdır. Fakat yumurtalardan yeni çıkacakları öldürmek için kimyasal 2 ay sonra tekrarlanmalıdır.

Hamamböcekleri yarı başkalaşım gösteren ”Hemimetabol” böceklerdir.

 

Akabi görevlileri, iş yerlerinizde ve evlerinizde en etkili mekanik önlemlerin yanı sıra zararlının yoğunluğuna göre kimysal mücadele uygulamaları ile bütün hamam böceği türlerini engeller. Uygulama sonrası izleme üniteleriyle ise garanti vermektedir.