Biyosidal Ürün Takip Sistemi

Aslen ilk insandan günümüze kadar var olan bir mücadele olan haşere ve diğer kent zararlıları ile olan bu sorun nüfusun artması ve toplu yaşam alanlarının çoğalması ile gerek sağlık gerekse refah için zamanla profesyonel bir iş alanına dönüşmüştür. İlk kez avrupa da devletin kullanılan zehirleri ve yöntemleri çevreyi etkilememesi için kontrol altına almak istemesiyle sistemli bir sektör oluşmuştur. Ülkemizde de son yıllarda geçmişe nazaran gerçekleşen tecrübeler neticesinde çevreyi etkileme sebebiyle daha sistemli bir takip ağı oluşturulmuştur. Sağlık bakanlığı özel bir birim oluşturmak gereği görmüştür.

Ülkemizde bu uygulama “Biyosidal Ürün Uygulaması” adıyla yapılamaya başlanmıştır. Kullanılan zehirler, kullanıcılar ve firmalar dahi sağlık bakanlığı onayından geçmektedir.

Sağlık bakanlığının Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı altında kurulan biyosidal birimi http://cevresagligi.thsk.saglik.gov.tr/ internet adresinde halkın ve bilhassa son kanunlarla zorunlu ilaçlama yapmak durumunda kalan firmaların heşere mücadele firmaları ile anlaşırken faydalanacağı bilgiler mevcuttur.

Her An Güncel!

Zikrettiğimiz adresten her yenilikte anında güncellenen yönetmelik, biyosidal ürün listelerini, uygulama izni alan firmaları takip edebilirsiniz.